Faydalı Siteler - 4

 

 1. Üniversite adaylarının Öğrenci Seçme Sınavı öncesinde kendilerini test etmeleri amacı ile Online Sınav Merkezi. Öğrencilerin, www.onlinesinavmerkezi.com adresindeki web sitesinden sınav sorularını satın alarak katılacağı Online Sınav Merkezi’nin şifre kartları tüm K.V.K. bayilerinde satılacak.  Sınavlar, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış sorulardan oluşacak ve öğrenciler isterlerse online olarak, isterlerse soruları kendi bilgisayarlarına indirdikten sonra internet bağlantısını keserek, offline olarak soruları cevaplayabiliyorlar. Offline olarak sınav tamamlandıktan sonra tekrar internete bağlanarak cevaplar siteye gönderilebiliyor. Üyeler, deneme sınavından elde ettikleri puanı da göz önünde bulundurarak, sitede yer alan bilgilerden yararlanarak kazanabilecekleri bölümü görebiliyor. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde ne kadar başarılı olduklarını da görebilecekler. Sınavlara sürekli katılan öğrenciler ise, başarı grafiklerini inceleyebilecek ve uzmanlardan yardım alabilecekler. Ayrıntılar için:www.onlinesinavmerkezi.com 

  onlinesinav.jpg (69276 bytes)
 2. Arama Motorları Rehberi: İnternette adresini bilmediğimiz siteler için yahoo.com, astavista.com vb. arama motorlarını (search engine) kullanıyoruz. Bu arama motorlarının herbirinin kendine göre farklı özellikleri var. http://searchengineshowdown.com sitesi en popüler arama motorlarının özelliklerini, arama tekniklerini karşılaştırmalı olarak açıklıyor. Her birininin ne kadar web sitesini indekslediğinden, veritabanlarını ne kadar sıklıkta güncellediklerinden performans karşılaştırmalarına kadar bir çok önemli bilgi sunan bu site favori arama motorunuzu seçerken  işinize yarayacaktır.

  wpe2.jpg (73195 bytes)


 3. POP3 eposta hesaplarınızı da WEB'den kontrol edebilirsiniz. WEB tabanlı eposta hesapları (Hotmail, Yahoo, vb.) POP3 desteği veren eposta hesaplarından sonra yaygınlaştı. Bu servislerin evinizde ya da ofisinizde kullanılan bilgisayarınıza bağlı kalmadan dünyanın neresinde olursanız olun mesajlarınızı kontrol etme serbestisi vermeleri büyük bir avantaj... Şimdi artık şirketinizden veya okulunuzdan aldığınız POP3 destekli eposta hesabınızı da Outlook veya benzeri bir eposta programı ve gerekli ayarları yapmakla uğraşmadan dünyanın her hangi bir yeriden istediğiniz Internet erişimli bir bilgisayardan kontrol edebilirsiniz. http://www.mailstart.com sitesine giderek eposta adresinizi ve şifrenizi girerek POP3 eposta adresinize gelen mesajları okuyabilirsiniz. Bu servisin aynısını veren http://www.mail2web.com ve  http://www.popchecker.com   siteleri de mevcut... Her hangi birinde problem yaşarsanız diğerini kullanabilirsiniz... (Bu servisler Hotmail gibi HTTP protokoluyla çalışıp, POP3 desteği vermeyen servisler için çalışmıyor). 

  wpe1.jpg (45998 bytes)


 4. Hangi tarihte neler olmuş. Doğduğunuz gün dünyada ne gibi gelişmeler olduğunu biliyor musunuz? Ya da merak ettiğiniz her hangi bir tarihte o gün yaşanmış önemli olaylar için http://dmarie.com/timecap/ adresindeki kutucuğa tarihi girin ve tarihte geriye doğru bir yolculuk yapın...

  wpe3.jpg (96017 bytes)

 5. Bilgisayar ve İnternet terminolojileri sözlüğü. Bilişim alanında rastladığımız fakat anlamını bilmediğimiz kelimeler için kapsamlı bir terminoloji kaynağı http://www.whatis.com . Site Bilgisayar ve Internet terimleri konusunda hemen hemen bütün terimlerin anlamını veriyor. Her haftanın en çok aranan 20 kelimesini de veren sitede bulamadığınız kelimeyi bildirince en kısa zamanda veritabanlarına ekleniyor.
  Ayrıca aynı sitenin http://whatis.techtarget.com/fileFormatA/0,289933,sid9,00.html bölümünde 3181 dosya uzantısının (file extensions) hangi programlarla oluşturulduğunu da veriyor. Chat yaparken kullanılan bütün kısaltmaların anlamı (nelerin kısaltması olduğu), kapsamlı bir DSL rehberi, bilişim dünyasından önemli haberler gibi bölümler de içeriyor.

  wpe2.jpg (51441 bytes)   

  Murtaza Özdemir
  egruplar@egruplar.com