teknotur.htm_cmp_global110_bnr (9123 bytes)

 

 icon_not.gif (1041 bytes)FAYDALI SİTELER -3

 

bullet

Spam mesajları önlemek için ilginç bir çözüm.

bullet

Sadece resim arayan arama motoru.

bullet

 Türkçe Bilgisayar Ağları Kılavuzu:

bullet

Sık Kullanılan sitelerinize her yerden ulaşın.

bullet

Web tabanli eposta servisleri rehberi.

 1. Spam mesajları önlemek için ilginç bir çözüm. Çoğu zaman Internette gezindiğimiz web sitelerinin sunduğu hizmetlerden faydalanmak için eposta adresimiz istenir. Genelde o sitelerin hepsinin eposta adreslerini başka şahıs ve kurumlara satmayacaklarına dair kişilik haklarını koruyan politikaları vardır (privacy policy). Fakat maalesef en ciddi firmaların bile çoğu veri tabanlarında topladıkları eposta adreslerini satarlar ve ondan sonra spam mesajları gelmeye başlar. (tabii ki bu spamcıların eposta adresi elde etmek için kullandıkları tek yol değildir). Bu durumda servisinden faydalanmak istediğiniz sitede istenen eposta kutusuna gerçek epostanızı yazmak yerine gerçekte olmayan bir eposta adresi vererek spamcıların eline geçmesini önleyebilirsiniz. Mesela bir program indireceğimiz zaman gelişigüzel yazacağınız, gerçek olmayan bir eposta adresi yazaran dosyayı indirebilirsiniz. İşin bu kısmında problem yok fakat bazen karşı taraftan bize gönderilecek bir şifre, kod veya bilgiyi alabilmek için bize ulaşılacak bir adres verilmesi gerekiyor. Hem gerçek adresimizi vermeden hem de bize ulaşılmasına imkan verecek bir servisi http://sneakemail.com/ sunuyor. Önce bu adrese gidip kendi gerçek eposta adresinizle bir hesap açtıktan sonra o hesap altında istediğiniz kadar sneakmail hesabı açıyorsunuz.  deneme1@sneakmail.com, deneme2@sneakmail.com ..... vs. gibi 10 hesap açtınız diyelim. Epostanız istenen ve size ulaşılmasını istediğiniz bir sitede gerçek espota adresiniz yerine deneme@sneakmail.com adresinizi giriyorsunuz ve daha sonra deneme@sneakmail.com adresine gönderilecek her mesaj SneakMail tarafından gerçek adresinize forward ediliyor. Tabii deneme@sneakmail.com adresine mesajları gönderenler gerçek adresinizi hiç bir zaman bilemeyecekler. Diyelim ki o siteden almanız gereken bütün bilgileri aldınız, veya bir süre sonra artık spam mesajları gelmeye başladı ve o adresin satıldığını anladınız hemen o adresi siliyorsunuz ve diğer 9 adresinizden birini kullanıyorsunuz. İsteğiniz kadar hesap açabilirsiniz. Adresinizi kesinlikle satmayacağını ifade eden bir şirketin ciddiyetini konrol etmek isterseniz sadece o siteye girerken kullancağınız bir sneakmail adresi verip test edebilirsiniz.
  Kişisel hakları koruma konusunda iddiali sitelerden Privacy.net sitesinin de tavsiye ettiği sneakmail spam için tam çözüm değilse de denemeye değer.

  sneakmail.jpg (80973 bytes)

 2. Sadece resim arayan arama motoru. Ditto.com İnternette sadece resim aramak için çok kullanışlı bir arama motoru. İstenen her hangi bir konuda girilen anahtar kelimeye göre WEB üzerinde ulaşılan bütün resimler, bulundukları siteler ve resimlerin özellikleriyle beraber size sunuluyor. Mesela "İstanbul" kelimesini arattığımda 600 civarında resim verdi. Diyelim ki aradığınız konuda o an herhangi bir resim bulamadınız, DittoDetective kısmına aradığınız resme ait anahtar kelimeleri ve kendi bilgilerinizi giriyorsunuz ve o konuda bulunan resimler daha sonra eposta adresinize ulaştırlıyor. Her hangi bir arama motorundan da resimlere fakat onun yanında yüzlerce text dosyasına da ulaşıldığı için arada resimleri ayıklamak çok vakit alacağından sadece resim arayanlar için çok ideal: http://www.ditto.com

  dittto.jpg (81580 bytes)

 3. Türkçe Bilgisayar Ağları Kılavuzu:  Bilgisayar ağlarıyla ilgili bir çok konuda çok faydalı dökümanlar bulabileceğiniz bir site: http://www.turkcenet.net/

  Bilgisayar ağlarının artmasıyla işletmeler için çok değerli olan kaynakların (ortak veri tabanı, ortak uygulamalar, ortak yazıcılar) paylaşımı yaygınlaştı.
  http://www.turkcenet.net/ sitesinin ortaya çıkış hikayesini sitenin webmasterı şöyle açıklıyor: "İnternet büyük nimet, herkes eteğindeki taşı dökebildiği gibi, her bildiğini de açıklayabiliyor, öyle ama ben uzun süredir aramama rağmen henüz Türkçe içerikli ciddi bir teknoloji sitesine rastlayamadım. Üniversitelerimiz de hocalarımızın kendi özel sayfalarından (bunlara erişmek çok zordur, her nedense bu ülkede üniversitelerin bir çoğunun web sitesi İngilizcedir, bunu anlamakta güçlük çekiyorum), tartışma formlarından, bilgisayar dergilerinden, 7-8 milyona satılıp, içi birbirine benzer cümlelerle dolu bilgisayar kitaplarından ne öğrenebilirsek işte... İnternet üzerinden (eğer yabancı diliniz varsa) bulamayacağınız bilgi yok...Ben şahsen BT (bilişim teknolojileri) konusunda bilhassa networklere ilgi duyuyorum. Bu konu üzerinde arama yaparken internette www.helmig.com (-mirror- www.wown.com) adresine rastladım. Bu sitede Johanness Helmig adında bir adam oldukça basit bir İngilizce ile windows networkleri ve genel network sistemleri konusunda çok güzel bilgiler vermiş. Sonra neden buna benzer bir Türkçe site olmasın diye düşündüm ve bu siteyi yapmaya başladım".

 4. Sık Kullanılan sitelerinize her yerden ulaşın. Internette rastladığımız ve ileride işimize yarayabileceğini düşündüğümüz sitelerin adreslerini sık kullanılanlara ekleriz fakat bunların sadece kendi bilgisayarımızda kalması onlara sürekli erişim açısından problem teşkil eder. http://www.bookmarksync.com adresinden indirebileceğiniz bedava minik bir porgramla sık kullanılanları Internette muhafaza edip her yerden onlara erişmeniz mümkün. Aslında bu hizmeti veren onlarca site var fakat BookmarkSync anında yenileme yapma (synchorization) özelliğinden dolayı şu anda en popüleri. Ev ve işyerindaki ayrı makinalarda çalışanlar için ideal bir servis. Program hem "Netscape bookmarks" hem de "Internet Explorer favorites" i destekliyor. Sık kullanılan sitelerinize İnternet erişimi olan herhangi bir bilgisayardan da ulaşabilir ve isterseniz İnternette herkesin kullanımına açabilir ya da halihazırda kullanıma açık binlerce sık kullanılanlardan ilgi alanınıza girenlerden yararlanabilirsiniz.

 5. Web tabanlı eposta servisleri rehberi. İnternette Hotmail ve benzeri bir kaç servisin başlattığı bedava web tabanlı eposta servisi veren sitelerden artık binlerce bulabilirsiniz. Her biri daha çok kullanıcı çekmek için servislerine farklı özellikler koymaya çalışan bu servislerin karşılaştırmalı özelliklerini görebileceğiniz kapsamlı bir site: www.fepg.net . 85 ülkeden belli başlı web tabanlı eposta adresi veren 1400 kadar sitenin   özelliklerini bulabileceğiniz sitede hangisini tercih edeceğinize daha kolay karar vermek için bir eposta servisinden beklediklerinizi http://www.fepg.net/postysearch.html kısmında işaretleyip, sitenin veri tabanınından arama yapabildiğiniz gibi kagegorilere göre de servislere ulaşmak mümkün.

  fepg.jpg (78409 bytes)


  Murtaza Özdemir
  http://groups.yahoo.com/group/faydali-siteler
  eposta: faydali-siteler-owner@yahoogroups.com