teknotur.htm_cmp_global110_bnr (9123 bytes)

 

 icon_not.gif (1041 bytes)MURTAZA ÖZDEMİR
untitled1.jpg (4332 bytes) 1995 Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Bölümünden mezun olan Murtaza Özdemir, değişik okullarda Matematik ve Bilgisayar öğretmeni olarak çalıştı. Teknolojinin, özellikle bilgisayar ve Internetin eğitimde kullanılması üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapan Özdemir, şu anda A.B.D.'nin Ohio eyaletinde bulunan Ashland University'de Eğitim Bilimleri üzerine master yapmaktadır.

 

 icon_not.gif (1041 bytes)BAŞLARKEN

 

Merhaba,

Bu köşede periyodik olarak İnternette faydalı gördüğüm yerli veya yabancı web sitelerinin ve programların tanıtımını yapacağım. Tanıtımını yapacağım site veya programların bütün ayrıntılarını ve kullanım inceliklerini vermeyeceğim elbette, sadece genel olarak değinip asıl siteye havale edeceğim.

Şu ana kadar gördüğüm Türkçe içerikli bir çok sitede dikkatimi çeken iki önemli problem var: 
1- Dizayn ve renklere çok önem vererek içeriği ihmal etmek,
2- Sitelerde herşeye yer vermeye çalışmak.

Bu profesyonel ve üretici olmayışın sonucu. Her hangi spesifik bir konuda bir web sitesini doluracak kadar malzemesi olmayan site sahibi, sitesini (chat, mp3, cep telefonlarına mesaj, arama motorlarına linkler, bedavalar vs. vs. ) gibi İnternetin ağzına kadar dolu olduğu ve bulunmasında hiç bir zorluk olmayan şeylerle dolduruyor. Amaç, ziyaretçi sayısını arttırmak ve gelen ziyaretçinin aradığı herşeyi sağlamaya çalışarak! bir daha gelmesini sağlamak. Ama istatistiklere bakarsanız çok hit alan sitelerin hemen hemen hepsinde o hitleri kazandıran dizayn değil içeriktir. İnternetle tanışması daha yeni sayılabilecek Türkiyemizde, bunun çok kısa zamanda aşılacağını, zamanla içeriğin ön plana alındığı-ama dizaynın da ihmal edilmediği sitelerin çoğalacağı muhakkaktır. 


Faydalı Site merakım faydalı-siteler mail grubunu kurmayla başladı. (eGroups.com'da kurucusu olduğum ve halihazırda idare ettiğim, ayrıntılarını
http://faydali-siteler.tripod.com adresinde görebileceğiniz 10'dan fazla mail grubum var).

Faydalı Siteler mail grubunu kurma amacım: İnternet gün geçtikçe daha çok hayatımıza giriyor. Artık Internetin önemi değil, ondan en etkili nasıl faydalanabilecegimiz tartışılıyor. Çoğunuzun bildiği gibi bu bilgi okyanusundaki bilgiye rahat ulaşabilmek icin genelde arama motorlarını kullanıyoruz. Bunlar çok büyük işler becerseler de bazen saatlerce ugraştığımız halde (aradığımız bilgi Internette olduğu halde) ona ulaşamıyoruz. Çok basitçe izahi: Çünkü şu anda 1 milyarı aşan web sitelerinin hepsini de indeksleyen (veritabanınan alan) hiç bir arama motoru yok. 

Mesela, Geocities, Tripod, Angelfire, Homestead, vb. gibi bedava web sitesi alanı veren sitelerden arama motorları her hafta 50 kadar web sitesini indeksliyor. (Bunu Tripod'daki sitemi defalarca arama motorlarına ekleme yaptığım halde indekslenmediğini gördükten sonra, İnternetteki bir makaleden okuyunca öğrendim). Web sitelerinin hiç de azımsanmayacak bir miktarını oluşturan bedava siteler için haftada 50 çok komik bir rakam. Halbuki bu domainlerde üstün özverilerle hazırlanmış, çok güzel binlerce site bulunuyor. Bu servislerin herbirinin kendine ait arama motoru olduğu için her birine ayrı ayrı girip arama yapmak tabii ki çok zor, genelde bu tür siteleri birilerinden duyunca öğreniyoruz. Çogu zaman, birilerinin bize haber verdiği çok güzel siteleri, çok daha önceden haberimizin olmadığına hayıflandığımız olmuştur. Bu işi daha da kolaylaştırmak için, İnternette rastladığımız ve genelde herkese faydası olabileceğini düşündüğümüz siteleri başkalarına duyurmak için "Faydalı Siteler" adında bir mail grubu kurduk.

"Bildiklerinizi paylaşın, bilmediklerinizi sorun" felsefes'yle kurulan" bu mail grubunda, rastladığınız faydalı web sitelerini grup üyelerine duyurup onlarla paylaşabildiğiniz gibi arayıp da bulamadığınız konulara ilişkin siteleri öğrenmek için grup üyelerinden yardım da isteyebilirsiniz.

TeknoTurk.com faydalı siteler köşesinde buluşmak dileğiyle...

Murtaza Ozdemir
murtazaoz@hotmail.com
http://faydali-siteler.tripod.com
 

 

 icon_not.gif (1041 bytes)FAYDALI SİTELER -1

 

 1. Programlarınızın en son sürümleri-yamaları ve bilgisayarınızın güvenlik problemlerinin bir raporunu almak ister misiniz?

 2.  Web Sitenizin karnesini incelemek ister misiniz? 

 3. Super arama programı Copernic 2000.

 4. ICQ Listenizi yedekleyin.

 5. Offline Browser Teleport Pro.

 1. Programlarınızın en son sürümleri-yamaları ve bilgisayarınızın güvenlik problemlerinin bir raporunu almak ister misiniz? Software ve Freeware deposu CNET'ten çekeceğiniz Catch-up adlı minik ve ücretsiz bir program, bilgisayarınızı kontrol ediyor ve mevcut yüklü programlarınızın en son sürümlerini, yamalarını, donanımınıza ait sürücülerin son sürümlerinin listesini ve bunları indirebileceğiniz sitelerin adreslerini veriyor.

  Programı kullanmak için,
  Birinci Adım: 
  http://catchup.cnet.com/setup.asp sitesine giderek email adresinizi girerek programı indirin ve makinanıza yükleyin (install edin).
  İkinci Adım: Bütün açık Internet Explorer (yada hangi browserı kullanıyorsanız) pencerelerini  kapatın ve yeniden açın.
  Üçüncü Adım:http://www.manageable.com sitesine gidin. "After Installing CatchUp, Choose a Service:" yazan kısmın altındaki 4 ayrı seçenekten dilediğinizi seçin. ( 4 ayrı kısımda rapor alabileceğiniz software updateleri, makinanızın güvenlik problemleriyle ilgili bir rapor ve gerekli yamalar, sahip olduğunuz programlarla ilgili ipuçları faydalı bilgiler içeren sitelerin adresleri ve son olarak da sisteminizdeki progların meşhur Y2K problemi ile ilgili son durumunu gösteren kısım). catchup.jpg (66826 bytes)

  Her bir kategoriyi seçtikten sonra "Launch CatchUp" düğmesine basmayı unutmayın, makinanızı taradıktan sonra raporu oluşturuyor.

 2.  Web Sitenizin karnesini incelemek ister misinizBir WEB siteniz var ve kalite kontrolu yapmak istiyorsunuz. http://www.websitegarage.com sitesine giderek, web sitenizin iyi ve zayıf yönlerini 7 ayrı kategoride (farklı browserlardaki uyum, arama motorlarına kayıt, yüklenme zamanı, geçersiz linkler, HTML taglarındaki hatalar, dizayn hataları vs.) inceleterek bir rapor alabilirsiniz.
  websitegarage.jpg (67794 bytes)

  Bu rapor aynı zamanda verdiğiniz herhangi bir email adresine de gönderiliyor.

 3. Super arama programı Copernic 2000. Populer bütün arama motorlarında aynı anda arama yapma kolaylığı. http://www.copernic.com/ adresinden indireceğiniz Copernic 2000 programını makinanıza yükledikten sonra Web, haber grupları (newsgroupsları), email dizinlerini, AltaVista, Excite, Yahoo!, Hotbot, Infoseek, Lycos, Magellan, Open Text, WebCrawler, and GO gibi bütün arama motorlarında aynı anda arama yaparak sonuçları tutarlılık sırasıyla veriyor. Bulunan site birden fazla arama motorunda geçiyorsa filtreleme yaparak sadece bir kere gösteriyor ve arama motorlarından aldığı linkleri kontrol edip çalışmayanları çıkarıyor.  Yaptığınızı bütün aramalar muhafaza ediliyor  ve istediğiniz zaman update ederek yada aynısıyla kullanabilirsiniz.

  copernic.jpg (67850 bytes)

  Aramada kullandığınız anahtar kelimeler, sonuçlarda sarı renk ile gösteriliyor. Sonuçları HTML, XML, Text, CSV veya DBF formatlarına dönüşturerek save etme imkanı var. Ücretiz Copernic 2000 ile WEB, haber grupları, email, hardware, software ve kitap gibi 5 kategoride arama yapmaya imkan verirken, 39.95 dolar vererek Copernic 2000 Plus'ı alırsanız 600 ayrı arama motorunda ve 55 kategoride arama yapabiliyorsunuz.

 4. ICQ Listenizi yedekleyin. ICQ'yu herkes biliyor. Şu anda "instant messaging" programı olarak bilinen bu tip programlardan ICQ'nun piyasada onlarca rakibi var. En güçlü rakibi, son 3.0 sürümüyle MSN Messenger. İki program arasında en önemli farklardan biri ICQ'da, Contact Listenizdeki adresler makinanızda lokal olarak muhafaza ediliyor, MSN Messenger'da adresler MSN'in serverlarına kaydediliyor. Başka bir makinaya MSN Messenger kurduğunuzda önceden kayıt ettiğiniz adresler hesabınızda hazır oluyor yani. Makinanızdaki herhangi bir problemden dolayı ICQ'yu yeniden yüklemek zorunda kaldığınızda listenizdeki herkesi yeniden tek tek kaydetmeniz gerekiyor. Eğer listenizdeki ICQ numaraları bir yerlere yazmamışsanız ayrı bir baş ağrısı...Bunu çözmek için aşağidaki linkten çekeceğiniz minik bir programla listenizin yedeğini alabilir ve yeni bir yükleme yaptığınızda tek tek isimleri girmeye gerek kalmadan hepsini birden ekletebilirsiniz. http://download.cnet.com/downloads/0-10061-108-39668.html?st.dl.redir.txt.tdtl

 5. Offline Browser Teleport Pro. Çok sık ziyaret ettiğniz siteleri lokal diskinize indirip sonradan İnternet bağlantınızı kesip rahat bir şekilde (aynen Internette imişsiniz gibi sörf yaparak) okumanıza imkan veren programlara offline browser deniyor. Bunlar içinde en kullanışlısı ve popüleri Teleport Pro. http://www.tenmax.com/teleport/pro/home.htm  adresinden ücretsiz indirebileceğiniz programla, her hangi bir site adresi vererek o sitenin bütününü veya sadece text ya da sadece resimler gibi filteremeler yaparak indirebiliyorsunuz. Hatta dilediğiniz zaman Teleport Schedule özelliğini kullanarak birden fazla siteyi Teleport sizin için otomatikman indiriyor. Tercihan bilgisayarınızı kullanmadığınız bir vakitte (mesela geceleyin) ayarladığınızda  makinanızın başına geldiğinizde site olduğu gibi makinanızda hazır olacaktır. Saat başı İnternet ücreti ödediğiniz ve telefonla bağlandığınız bir İnternet bağlantınız varsa, her ikisinden de kurtarmış olursunuz, dahası dosyalar lokal makinada kayıtlı olacağı için çok daha hızlı sörf yapacaksınız. Teleport Schedule'ı ayarlayarak belli periyotlarda çektiğiniz siteyi (eğer bu arada arada update edilmişse) en son halini hemen lokal diskinize update diyor. Ücretsiz olan sürümü 500 dosyaya kadar çekebiliyor (ki az bir rakam değil), 39.95 dolara alınan sürümünde böyle bir sınır yok.

  teknoturk.jpg (34970 bytes)